Festiwal Rzeczpospolita B.

Festiwal został powołany przez Łukasza Wójtowicza i Damiana Bakalarza w 2020 roku. W związku z trwającą wówczas pandemią koronawirusa, pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w formie hybrydowej. Mieszkańcy Bełżyc i okolic. Jej tematem przewodnim była twórczość Williama Szekspira. W terminie 10-12 grudnia 2020 roku mogli oglądać dziesięć instalacji świetlnych w przestrzeni miasta, które były cytatami z wybranych dzieł Szekspira. W formie online odbyły się premierowe pokazy filmowej wersji koncertu „Gwiazdka z Muzycznym” przygotowanego specjalnie na festiwal przez zespół artystyczny Teatru Muzycznego w Lublinie, spektakl „Nazwisko” na podstawie „Hamleta” Szekspira przygotowany przez studentów AST WTT w Bytomiu oraz performance w technologii wideo 360 stworzony we współpracy festiwalu z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego czytającego monologi z dzieł Szekspira. Wydarzeniem towarzyszącym była gra miejska „Tego Wam Życzę Bełżyce” przygotowana przez Fundację Zamek.

Druga edycja festiwalu miała miejsce w dniach 6-7 listopada 2021. Po raz drugi zostały przygotowane instalacje świetlne w przestrzeni Bełżyc, tym razem przedstawiające cytaty z dzieł Cypriana Kamila Norwida. Pierwszego dnia na scenie Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach wystąpili soliści Teatru Muzycznego w Lublinie: sopranistka Kamila Lendzion i tenor Jakub Gąska, z koncertem pt. „Potańcówka z Eugeniuszem Bodo”. Drugim wydarzeniem był występ Teatru Lukla z programem teatru improwizacji pt. „LUB”.

Kolejna edycja odbędzie się w terminie 18-20 listopada 2022. Na scenie MDK wystąpili:

Dorota Landowska w monodramie „Stryjeńska. Let’s Dance Zofia”

Teatr Sztuka Ciała ze spektaklem „Ważne sprawy” reż. Joanna Płóciennik

Scena Prapremier inVitro ze spektaklem „Zły” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego

Teatr w Blokowisku (Gdański Archipelag Sztuki) ze spektaklem „Smutek & Melancholia” w reż. Tomasza Kaczorowskiego

Kamila Lendzion i Patryk Pawlak – soliści Teatru Muzycznego w Lublinie w koncercie „Arie i songi

Czwarta edycja festiwalu miała miejsce w dniach 2-3 grudnia 2023.

Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpili:

Teatr Maska z Rzeszowa ze spetkaklem „Statek Noego”

Teatr Czrevo ze spektaklem „Brzydkie Kaczątko”

Teatr Wschodni zaprezentował „Republikę Marzeń”

oraz z koncertem „Trzy Strony Świata” wystąpił Jacek Hałas z Rodzinną Orkiestrą Noiseband

Dodatkowo w trakcie festiwalu na holu była eksponowana mozaika inspirowana obrazem „Rzeczpospolita Babińska” Jana Matejki, zbudowana z ponad 9800 klocków Lego przez grupę młodziezy.

Organizatorami Festiwalu Rzeczpospolita B. są Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Fundacja Teatr Wschodni, Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód. Partnerem projektu jest Gmina Bełżyce.

W 2020 roku projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Bełżyce.

W 2021 roku przez Województwo Lubelskie oraz Gminę Bełżyce.

W 2022 roku projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Lubelskie oraz Gminę Bełżyce.

W 2023 roku projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodwoego, Województwa Lubelskiego oraz Gminy Bełżyce.