„REPUBLIKA MARZEŃ” – PREMIERA!

Zapraszamy na premierę monodramu Pauliny Prokopiuk pt. “Republika marzeń” w reżyserii Gosi Jakubowskiej-Raczkowskiej, która odbędzie się w piątek, 16 grudnia 2022 roku o godzinie 19:00 w Małej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów „Chatka Żaka” przy ul. I. Radziszewskiego 16 w Lublinie.  Wstęp wolny.

O spektaklu:

Ty też idziesz na szlak? A idziesz czy wracasz? Masz mapę? Jakie jest twoje marzenie? Jesteś blisko czy daleko? Wychodząc naprzeciw własnym pragnieniom, Zofia – bohaterka monodramu – udaje się w wewnętrzną podróż do schulzowskiej Republiki Marzeń. Zatrzymuje się na chwilę w pustynnej chacie. Czy spotka na swojej drodze Błękitnookiego?

“Dawno wyrzekliśmy się naszych marzeń o twierdzy, a oto po latach znalazł się ktoś, kto je podchwycił, wziął na serio, ktoś naiwny i wierny w duszy, kto je przyjął dosłownie, za dobrą monetę, wziął do ręki, jak rzecz prostą i nieproblematyczną. Widziałem go, mówiłem z nim. Miał oczy nieprawdopodobnie błękitne.”  

Podstawą scenariusza spektaklu jest relacja z podróży jednej z autorek do fińskiej Laponii, prawdziwe historie mieszkających tam ludzi i proza Brunona Schulza.

“Republika marzeń” – monodram na motywach opowiadania Brunona Schulza

Obsada: Paulina Prokopuk

W materiałach audio głosu użyczył Franciszek Szumiński. 

Scenariusz: Gosia Jakubowska Raczkowska, Paulina Prokopiuk

Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska 

Reżyseria światła, wizualizacje: Damian Bakalarz

Współpraca scenograficzna: Łukasz Wójtowicz

Muzyka: Stanisław Leśniewski 

Wykorzystane utwory: Brief Drum Solo No Cowbell autorstwa Greg Kocis opublikowane na licencji Creative Commons. 

Ikoni, słowa: Toni Tapaninen, kompozytorzy: Pekko Käppi, Tommi Laine. wykonanie: Pekko Käppi & K:H:H:L 

Konsultacja choreograficzna: Magdalena Malik 

Plakat: Paweł Mroczek

Produkcja: Fundacja Teatr Wschodni

Partnerzy: ACKiM UMCS „Chatka Żaka”, Fundacja Sztuka Łączenia, Teatr Loch Camelot w Krakowie, Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie, Hyvarilä youth and holiday centre (Finlandia).

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się swoimi historiami w trakcie powstawania spektaklu. 

Thank you to everyone who shared their stories during the creation of the performance.

Premiera: 16 grudnia 2022 r. 

Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie

Zrealizowano w ramach programu “Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”

Paulina Prokopiuk – pochodząca z Krasnegostawu absolwentka aktorstwa na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, wiceprezeska Fundacji „Teatr Wschodni”. Zagrała w przedstawieniach dyplomowych: „Mewa” w reżyserii Franciszka Szumińskiego oraz „Flying fish” w choreografii Ferenca Fehéra. Jako aktorka debiutowała na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach w spektaklu „Pokora” w reż. R. Talarczyka. Wyreżyserowała spektakle: „Sauna evening” (2021), „Nazwisko” (2020), oraz „ZEN_IT” (2019). Pracowała jako asystentka reżyserów: Roberta Talarczyka, Bartłomieja Błaszczyńskiego, Anny Piotrowskiej, Joanny Lewickiej. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia. 

Gosia Jakubowska Raczkowska — jest absolwentką krakowskiej AST, kierunek reżyseria dramatu. Ukończyła także: studia kulturo i teatroznawcze na Wydziale Polonistyki UJ, a także Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Instytutu im. J. Grotowskiego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się teatr operujący tekstami biograficznymi i dokumentalnymi. Do jej najważniejszych realizacji należą: spektakl dyplomowy „Pani Bovary. Możliwa historia” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, spektakl dokumentalny „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” oparty na prawdziwych historiach osób w kryzysie bezdomności (Teatr AST Kraków). oraz monodram pt. „Portret Artysty Współczesnego”. Była asystentką reżyserów i reżyserek teatralnych: Pawła Świątka, Wojciecha Klemma, Doroty Segdy i Michała Kotańskiego. Ponadto jest współfundatorką i członkinią zarządu Fundacji Sztuka Łączenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *