Sztuka dla uzdolnionej młodzieży – podręcznik umiejętności

Dobre oceny w szkole, dyplom prestiżowej uczelni, kwalifikacje zawodowe – młodzi ludzie podczas swojej edukacji poświęcają mnóstwo czasu i energii aby je zdobyć. Wyuczone umiejętności i zdobyte specjalizacje są bowiem niezbędne do znalezienia dobrej pracy. Rzeczywistość jednak pokazuje, że same tylko formalne wykształcenie, zwane także umiejętnościami twardymi, to tylko połowa drogi do sukcesu. Konieczne bowiem okazuje się też wykształcenie u siebie umiejętności miękkich, które to nie mogą być wyłącznie oparte na wiedzy. Niestety, tok formalnej edukacji raczej nie zawiera zbyt wielu okazji by wykształcić takie umiejętności jak na przykład komunikacja, praca zespołowa, kreatywne myślenie, zdolność adaptacji, współpraca czy pewność siebie. Brak wyćwiczenia powyższych umiejętności negatywnie wpływa na późniejsze możliwości zdobycia i utrzymania zatrudnienia, nawet gdy posiadamy cały zasób potrzebnych umiejętności twardych.

Rozumiejąc znaczenie, jakie niosą ze sobą umiejętności, których nie sposób zdobyć nie wykraczając poza formalne metody nauczania, dzięki finansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, przeprowadzony został projekt „Rola sztuki w rozwijaniu kompetencji miękkich: wykorzystanie siły sztuk interdyscyplinarnych w celu wzmocnienia umiejętności miękkich”. Wzięły w nim udział trzy organizacje z trzech państw należących do Unii:

Kipriakos Organismos Kentron Neotitas (KOKEN) – Cypr

Centrum Informacji Młodzieżowej – Gmina Kordelio Evosmos – Grecja

Fundacja Teatr Wschodni – Polska

Owocem naszej współpracy, w ramach których członkowie naszych organizacji mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z kształceniem umiejętności miękkich za pomocą fotografii, tańca i malarstwa powstał podręcznik dla osób pracujących z młodzieżą, zawierający praktyczne porady i instrukcje aktywności pozytywnie wpływających na rozwój omawianych kompetencji. Serdecznie zachęcamy do jego pobrania ze znajdującego się poniżej załącznika!

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *